تبلیغات
کنکور مدیریت اجرایی - استراتژی های ادامه ی تحصیل
هدف گذاری > برنامه ریزی > تلاش

استراتژی های ادامه ی تحصیل

تاریخ:یکشنبه 2 تیر 1392-12:48 قبل از ظهر

مطلب زیر را عینا از وبلاگ آقای محمد رضا شعبانعلی، استاد مذاکره و کسب وکار، نقل می کنم :


«برای ادامه تحصیل کدام سبک میتواند موفق تر باشد؟ اینکه در رشته خودمان ادامه تحصیل بدهیم یا در رشته متفاوت؟».

تا آنجا که طی سالهای اخیر در جامعه  دانشگاهی و نیز در بازار کار ایران تجربه کرده ام، پاسخ به این سوال تا حد زیادی بستگی به استراتژی شغلی شما دارد. در صورتی که علاقمند به تحقیق، عضویت در هیأت علمی دانشگاه ها و تدریس باشید، به نظر میرسد بهترین راه این است که در یک زمینه واحد ادامه تحصیل دهید. به عنوان مثال اگر در رشته مهندسی الکترونیک وارد دانشگاه شده اید همین رشته را به شکل تخصصی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز ادامه دهید.

اما در صورتی که تمایل دارید بعد از ادامه تحصیل وارد بازار کار در حوزه های مختلف (مثلاً بازرگانی یا صنعتی یا خدماتی) شوید، تا آنجا که من مشاهده کرده ام، ادامه تحصیل در رشته های متفاوت میتواند یک مزیت نسبی محسوب شود (من کارشناسی را مهندسی مکانیک خوانده ام و ارشد را مدیریت و اگر بخواهم روزی دکترا بخوانم احتمالاً روانشناسی خواهم خواند!). البته لازم به ذکر است که من اساساً بازار کار را بازار بخش خصوصی میبینم و بازار کار دولتی مد نظر من نیست…

من چند دلیل مشخص برای تغییر رشته تخصصی به ذهنم میرسد که اینجا مطرح می کنم و خوشحال میشوم دوستان اگر نظراتی در رد یا تأیید دارند در قسمت کامنت ها بنویسند:

۱) در بازار کار، بسیاری از مدیران کسانی که به صورت تخصصی در یک رشته کارشناسی ارشد یا دکترا خوانده اند را Overqualified می دانند. به عبارتی معتقدند توانمندی آنها بیشتر از نیاز سازمان است و به خاطر این تحصیل بیشتر، باید «حقوق» و «امتیازهای بیشتر» را برای ایشان در نظر بگیرند که طبیعتاً مدیران به این کار تمایلی ندارند.

۲) در زمان به کار گیری نیروهایی که در چند زمینه تخصص دارند، چانه زنی و مذاکره بر سر حقوق بسیار ساده تر است. کسی که بخواهد من را برای یک کارخانه استخدام کند، در واقع دو نفر را استخدام کرده: یک مهندس با دانش فنی و یک مدیر با دانش مدیریتی. پس در مذاکره استخدام، دست پرتری دارم.

۳) داشتن علم در چند حوزه میتواند «هم افزایی» نیز داشته باشد و تا حدی نیز «تفکر سیستمی» ایجاد کند. کسی که مثلاً پزشکی خوانده و روانشناسی نیز خوانده است، ممکن است ایده ها و نظرات ارزشمندی داشته باشد که یک متخصص پزشکی یا یک متخصص روانشناسی، به سادگی به آنها دست پیدا نکنند.

۴) به نظر می آید که روند تولید علم نیز تا حدی به سمت فضاهای «میان رشته ای» حرکت کرده است و کسانی که چند رشته مختلف را مطالعه کرده اند در فضای امروز شانس بیشتری دارند. رشته هایی مثل Neuroeconomics یا Neuromarketing یا Agent-based Market Analysis یا Fractal Indicator of financial market یا Psychonegotiation نمونه هایی از این ترکیب ها هستند…


http://www.shabanali.com/ms/
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
فرشته
چهارشنبه 13 شهریور 1392 01:02 بعد از ظهر
با سلام
برای لغات پر تکرار سالهای گذشته منبع خاصی وجود داره که باید خونده بشه
پاسخ محمد هادی شجاری : سلام
بعضی کتاب ها این لغات رو یک جا جمع کردند اما من خودم از آزمون هایی که هر شب میزدم لغات نا آشنا رو بیرون میکشیدم.
یه کتاب که من یادمه نشر پوران پژوهش بود اگه اشتباه نکنم. فقط یادمه جلدش بنفش بود ! نویسنده ش رو خاطرم نیست.
زهرا
جمعه 25 مرداد 1392 05:35 بعد از ظهر
با عرض سلام
اگر بخواهیم تست تئوری بزنیم باید چقدر فاصله زمانی بین آن باشد؟ یعنی مثلاً شما کتاب الوانی را کامل تمام کردید بعد رفتید سراغ تست آن؟ یا هر مبحث از آن کتاب که تمام می شد بعد از چند روز تست آن مبحث را می زدید؟
با تشکر
پاسخ محمد هادی شجاری : قطعا باید بین مطالعه و تست زنی در درس های حفظی فاصله باشه
من خودم تست ها رو گذاشتم برای دوران جمع بندی اما شما اگه راغبید حتما بین مطالعه تست بزنید سعی کنید بین مطالعه و تست زدن حداقل 1 هفته فاصله باشه
نیایش
پنجشنبه 27 تیر 1392 06:58 بعد از ظهر
با سلام لطفا منابع مورد نظرتون ودر ویلاگ قرار بدید من هر چه گشتم پستی که گفتیدوپیدانکردم .آیااگه یه پک ازماهان بگیرم وبااونا شروع کنم کارم درسته من فک می کنم که شروع کردن با پک بهتره چون به من سازماندهی فکری می دهد ومن واز سردر گمی بیرون میاره نظرتون در باره آزمون ها ی ماهان چیه وپکش من دنبال بهترین نتیجه ام ودر این راه از هیچ کوششی در یغ نمی کنم به قول شما مهمترین بخش انتخاب منابع مناسبه ومن بین مطالب وبلاگ شما وآقای فروزنده که میگین شروع کردن بارفرانس ها بهتره با گغته های موسسات مبنی براین که شروع کردن یا رفرانس ها باعث سردر گمی واز دست رفتن تسلط می شود واین که موسسه ماهان ادعا می کند مطالب پک ها بیش از 70درصدمطابق با رفرانس هاست وهمین تسلط نسبی برای گرفتن بهترین نتیجه کافیه .به هر حال من به دنبال بهترن نتیجه ام ودر این راه از هیچ کوششی دریغ نمی کنم می خواستم لطف کنیدوبنده رو راهنمایی بفرمایید ؟؟؟چون واقعا بین اتخاب منابع موندم .ممنونم بعدمن پستی که برا منابع فرمودیدوپیدانکردم چی کار کنم ؟؟؟؟
پاسخ محمد هادی شجاری : شما با سپیده خواهر دوقلویین ؟!
;-)

http://1emba91.mihanblog.com/post/3
سپیده
پنجشنبه 27 تیر 1392 11:40 قبل از ظهر
با سلام بنده به تازگی وپس ازتحقیقات بسیارتصمیم گرفته ام درارشد رشته اجرایی رادنبال کنم ،تصمیم دارم یک پک از موسسه ماهان تهیه کنم وآزمون های ماهان وشرکت کنم ،آیا کارمن یعنی شروع کردن با پک درست است من فکر می کنم شروع کردن با پک باعث سازماندهی فکری من درباه مطالب می شود ومی توانددیدگاه من را روشن کند البته بنده به پک به تنهایی اکتفا نخواهم کرد ودر ادامه به سراغ منابع دیگر نیز خواهم رفت چرا که به دنبال یک رتبه بسیار خوب هستم واز هیچ کوششی دریغ نمی کنم آیااین تصمیم من درست است ؟؟؟؟ومن دراین باره با توجه به هدفی که دنبال کنم در اشتباه نیستم وآیا پک ماهان آن طور که خود ادعامی کنند بیش از 70درصد مطالب را پوشش می دهد واین که شما آزمون های آنرا چه طور می بینید ؟؟؟ازتون ممنونم
پاسخ محمد هادی شجاری : به خاطر سوال شما و سوالات مشابه یک پست جدا نوشتم
سهیل به صدف
جمعه 29 شهریور 1392 10:22 قبل از ظهر
کنکور امسال 18 بهمن بود...
نیکی
جمعه 29 شهریور 1392 10:22 قبل از ظهر
سلام سوال اولم برنامه ریزی برای این چند ماه باقی مونده از تابستان هست کتابهای تئوری رو دارم و زبان عمومی وتخصصی ولی کتاب جی مت هنوز به دستم نرسیده چه جوری شروع کنم تا وسطاش بی خیال نشم؟
پاسخ محمد هادی شجاری : سلام
با 3 درس اصلی تئوری مدیریت، جیمت و زبان شروع کنید.
به نسبت 2 - 3- 1
البته این نسبت بسته به شرایط شما میتونه تغییر کنه
نغمه
دوشنبه 24 تیر 1392 04:16 بعد از ظهر
سلام
اقای شجاری
من دارم قسمت درسنامه زبان تخصصی اشراقی رو میخونم خواستم بدونم در ادامه لازمه تستهای کتکورازاد رو هم بخونم؟مفیده؟
یک سوال دیگه: دارم الوانی میخونم اشکال نداره 2000تستم در کنارش بخونم؟
مرسی واسه راهنماییتون
پاسخ محمد هادی شجاری : سلام
در درس های عمومی مثل زبان و تئوری مدیریت بهتره بی مطالعه و تست زدن فاصله بندازید
در مورد جیمت این نکته صدق نمیکنه
دوشنبه 24 تیر 1392 08:03 قبل از ظهر
لطفا میشه بگید دروس دانشگاهی روکجا قرار دادید؟
پاسخ محمد هادی شجاری : این چارت درسی دانشگاه تهرانه
البته اخیرا کمی تغییر کرده:
http://1emba91.mihanblog.com/post/4
نیایش
دوشنبه 24 تیر 1392 08:01 قبل از ظهر
یعنی بااین رشته نمیشه دکترا دردانشگاه های دولتی گرفت این که یه ضعف بزرگ برااین رشته محسوب مشه؟؟؟
پاسخ محمد هادی شجاری : نه دیگه.
اصولا فلسفه ی وجودی این رشته خیلی متناسب با مقطع دکتری نیست.
بیشتر نزدیک به بازار و کارهای اجرایی هست تا مباحث آکادمیک.
صدف
یکشنبه 23 تیر 1392 08:54 قبل از ظهر
سلام.
آقای شجاری و بچه ها دقیق یادتونه کنکور پارسال چه روزی بود؟!
یعنی کنکور کارشناسی ارشد دقیقا چه روزی و چه ماهیه؟!
پاسخ محمد هادی شجاری : کنکور ما 26 بهمن بود اگه اشتباه نکنم. پنج شنبه صبح بود.
اما سال قبل یک هفته اومد جلوتر.
باز بچه ها بهتر میتونن بگن
نیایش
یکشنبه 23 تیر 1392 07:09 قبل از ظهر
میشه منابع موردنظرتون در هردرس وبذارید ممنون میشم
پاسخ محمد هادی شجاری : http://1emba91.mihanblog.com/post/3
نیایش
یکشنبه 23 تیر 1392 06:53 قبل از ظهر
سلام یعنی منظور شما اینه که با این رشته نمیشه استاد دانشگاه شد؟؟؟
پاسخ محمد هادی شجاری : سلام
مسیرش سخت تر میشه
چون اولا این رشته در ایران در دانشگاه های سراسری دکتری نداره و باید در این مقطع رشته تون رو عوض کنید. و در ثانی خیلی مباحث تخصصی نیست که مناسب تدریس باشه، ه نسبت یک رشته ی مهندسی و ...
شنبه 22 تیر 1392 08:01 بعد از ظهر
سلام.
خودمون جعبه لاینتر چه جوری باید درست کنیم!؟
پاسخ محمد هادی شجاری : این دو تا لینک رو نگاه کنید »:

http://baghbagho.com/how-to-make-leitner-box/

http://roozamad.ir/showarticle.aspx?id=13&AspxAutoDetectCookieSupport=1
شنبه 22 تیر 1392 08:12 قبل از ظهر
امیرجان اشتباه شما این بوده که تئوری رو با کتاب های مرجع شروع نکردی...الان که دچار این حالت شدی به نظرم حتما برو سراغ کتاب دکترالوانی...واسه شروع عالیه!
داوطلب
جمعه 21 تیر 1392 08:00 بعد از ظهر
به نظر من آقای محمدی مهمترین چیز خواندن و اعتماد به نفس بالاست
امیر محمدی
جمعه 21 تیر 1392 08:44 قبل از ظهر
ادامه کامنت قبل :

لطفا راهنمایی کنید که باید چه کار کنم؟! خیلی از تئوری میترسم هیچ جوره برام قابل فهم و درک نیست! آیا کتاب الوانی رو بخرم برای شروع کمی کمک میکنه بهم؟! خیلی نگران تئوری هستم!!! عجـــــــــــیب برام شده مشکل!
سوال بعدی هم در مورد خوندن لغات با جعبه لاینتر بود! میشه توی وبتون به طور کامل توضیح بدین که چطوری بسازیم و چطوری قابل استفاده هست؟! چون من جایی رو پیدا نکردم که راهنمائی هاش به دردم بخوره!
و نکنه اخر اینکه وقتی رفتم موسسه ماهان دیدم خیلی ها بسته ی مشاوره ماهان رو تهیه میکنند، و اینکه خود مشاوره اجرایی که هفته اول به من برنامه داد خیلی از کار خودشون تعریف کرد که باعث انسجام میشه و ... اما از اونجایی که هزینه بالایی رو باید متحمل شیم لا اقل برای من بعد از این همه هزینه برای کتاب ها و کلاس ( حدود 260 تومن میشه بسته مشاوره) به نظرتون به درد میخوره؟! یعنی اونطور که میگن کمک میکنه؟! یا من خودم با برنامه ی کلاسی که استاد شروع میکنه پیش برم بهتره؟!

لطفا بهم کمک کنید خیلی گیج و سردر گم شدم! وقتی که شورع کردم به درس خوندن همه ی تصورات خوبم از بین رفت، برام ترسناک شده، مخصوصا تئوری !
یه راه حلی بذاری جلوی پام.
سپاس فراوان دوست عزیز.
ببخشید که سرتو درد اوردم!
پاسخ محمد هادی شجاری : به نظر من بسته ی مشاوره هزینه ی اضافی ست.
این رو هم بدونید که شانس قبولی در کنکور ابدا به میزان پولی که در کلاس و کتاب و آزمون خرج میکنید نداره و همه چیز بستگی به یک هدف گذاری خوب، برنامه ریزی مناسب و تلاش و پشتکار داره.
البته این که شما علاقه مند بودید که حتما از کلاس های یک موسسه استفاده کنید بد نیست اما به شرطی که بدونید هیچ چیز جای تلاش رو نمیگیره.
امیر محمدی
جمعه 21 تیر 1392 08:43 قبل از ظهر
سلام.
روزتون بخیر.
طاعاتو عبادات قبول درگاه حق!

آقای شجاری با خریدن منابع و ثبت نام در کلاس جی مت و تئوری مدریت ( که از هفته ی آینده شروع میشه) استارت رو برای کنکور اجرایی زدم!
با اینکه با همه منابع تقریبا آشنا بودم و دنبال بهترین هاش بودم اما پک مووسه ماهان رو به طور کامل خریداری کردم! که نمیدونم کار درستی کردم یا اشتباه؟! الان دچار تردید شدم ...
از درس استعداد ماهان بسیار بسیار راضی ام چون فکر میکنم خوب و قابل فهم شروع کرده، البته همراه با GMAT ماهان کتاب آقای صداقت رو هم خریداری کردم!
زبان عمومی رو هم با کتاب ماهان و 504 فعلا شروع کردم تا ببینم بعد از 1 ماه به چه نتیجه ای میرسم!
دانش و ادبیات رو هم همینطور، کتاب و منبع مورد استفادم برای ماهان هست که هنوز شروع نکردم به مطالعه! البته شاید برای ادبیات زینعلی رو هم بعد ها خریداری کنم، که نمیدونم لازم هست یا نه ...!
این مقدمه ای بود واسه منابعم! مشکلی که توی این چند روز باهاش برخورد کردم تئوری مدریت بوده! طوری که فصل 1 و 2 ماهان رو شروع کردم و به شدت پشیمون و افسرده شدم! مطالبش واقعا برام گنگ و نا مفهموم هست! طوری که توی فصل دوم توی تقسیم بندی ها بعضی جاها رو اصلا متوجه نمیشم، حتی یک خط مطلب رو انقدر برام نا مفهمون و غیر قابل هضم هست که نه حوصله ای دیگه برای خوندنش دارم و هم اینکه علاقه ای که داشتم به مبحثش برام از بین رفت( راستی رشته کارشناسیم صنایع غذایی بوده و شناختی دقیق از مطالب پایه مدریتی ندارم) حالا نمیدونم باید چه کار کنم؟!
راستش خواستم برم کتاب الوانی رو بخرم پیش خودم گفتم نکنه مثل همین کتاب ماهان باشه و یه هزینه الکی نکنم! چون از منابع تئوری ماهان کتاب آقای الوانی و رضایی هم استفاده شده.
پاسخ محمد هادی شجاری : سلام
برای تئوری مدیریت از یک کتاب مرجع شروع کنید.
raheleh
پنجشنبه 20 تیر 1392 07:08 قبل از ظهر
اقای شجاری یه راهنمایی راجع به زبان عمومی احتیاج دارم
برای بخش واژگان کتاب اشراقی فقط کلمات رو با معنی اورده و بدون مثال که اینجوری یادگیریش برای من خیلی سخته و با کتابی مثل 504 و شیوه اموزشش خیلی راحتترم اما با توجه به اینکه شما و دوستان دیگر 504 رو خیلی کاربردی نمی دونید چه راهکاری پیشنهاد میکنید کارتهای dlm زبان عمومی چطورن؟
پاسخ محمد هادی شجاری : من 504 رو خیلی کاربردی نمیدونم.
روش خوندن لغات زبان برای کنکور هم فقط و فقط جعبه لایتنره و لاغیر.
حالا یا پک آماده ش رو از دی ال ام بخرید و یا مثل من خودتون لغات رو روی برگه های کوچیک بنویسید و با جعبه لایتنر روزانه 20 تا 30 لغت بخونید.
نیکی
چهارشنبه 19 تیر 1392 02:06 بعد از ظهر
سلام ممنون از پاسخگویی سریعتون.خیلی این دو رشته روبا هم بررسی کردم و اجرایی رو بیشر دوست دارم.البته از بازار کارش خیلی نمی دونم.ولی چون خیلی باریاضی میونه ی خوبی ندارم ترجیحا اجرایی برام بهتره.منتطر راهنمایی های ارزشمند شما هستم
پاسخ محمد هادی شجاری : بسیار خوب!
خوشحال میشم اگه کمکی از دستم بربیاد.
در چه زمینه ای سوال دارید ؟
نیکی
سه شنبه 18 تیر 1392 10:50 قبل از ظهر
سلام و خسته نباشید به شما اقای شجاری,واقعا ممنون از این وبلاگ خوبتون,من تازه با وبلاگ شما آشنا شدم می خواستم اگ امکانش هشت من رو هم در زمینه ی ارشد اجرایی راهنمایی کنید ,تا امروز هر چی سعی کردم نتونستم خوب بخونم زود کتابو کنار میزارم ,رشته لیسانسم مدیریت بازرگانی بوده و درس زبان وتیوریهامم خوب بود ولی از جی مت می ترسم,برای یه شروع خوب با پایان عالی باید چیکار کرد؟میشه یه برنامه خوب به من معرفی کنید.ممنون
پاسخ محمد هادی شجاری : سلام
به نظرم قبل از شروع و برنامه ریزی در مورد خوندن مدیریت اجرایی کمی بیشتر فکر کنید.
برای شما که رشته ی لیسانس تون مدیریت بازرگانی بوده چیزی زیادی نداره این رشته. خیلی از مطالب تکراری میشه براتون.
اگر بعد از بررسی باز هم راغب بودید اجرایی بخونید من برای موفقیت در این رشته کمک تون می کنم
raheleh
سه شنبه 18 تیر 1392 06:33 قبل از ظهر
سلام اقای شجاری
شما در حال حاضر با ماهان به عنوان مشاور همکاری دارین؟
پاسخ محمد هادی شجاری : سلام
خیر.
من یک قرارداد مشاوره با ماهان داشتم پارسال که متاسفانه ماهان فقط از حضور من استفاده یا بهتر بگم سوء استفاده ی تبلیغاتی کرد.
نغمه
سه شنبه 11 تیر 1392 05:06 بعد از ظهر
سلام ی سوال داشتم:دارم دی ال ام میخونم.تا شهریور تموم میشه.اگراز مهرمنابع اصلی رو(الوانی و رضاییان)شروع کنم وقت کم نمیارم میخوام جند دورم دوره کنم؟البته تو تابستون وقت ندارم درس دیگه بخونم.البته دی ال ام رو دوباره از مهر 1 دور دیگه میخونم.
مرسی از راهنماییتون
پاسخ محمد هادی شجاری : سلام
خوب شد سوال کردید
به نظر من دی ال ام رو از مهر شروع کنید و الان منابع رو بخونید.
این طوری بیشتر به درد کنکور میخوره
امیر
یکشنبه 9 تیر 1392 09:29 قبل از ظهر
سلام خسته نباشی ی سوال داشتم:میخواستم راههای بدست آوردن رتبه زیر 50 ارشد اجرایی رو برام بگی؟؟؟؟؟ مرسی آخه من فقط زیر 50 میخوام
پاسخ محمد هادی شجاری : سلام
راه خاص و پیچیده ای نیست.

هدف گذاری > برنامه ریزی > تلاش

همین.
جمعه 7 تیر 1392 01:50 بعد از ظهر
اینم بگم که خیلی برنامه ریزی کرده بودم برای ارشد اجرایی خوندن. ولی یهو با دیدن این مطلب و مطالبی که شما گفته بودین در مورد تدریس...یه ذره نا امید شدم!!! یعنی خیلی خورد تو ذوقم!!
پاسخ محمد هادی شجاری : الان بخوره تو ذوق تون بهتره تا بعدا.
الان در اول راه هستید و خیلی بهتره راه رو اشتباه نرید تا اینکه برید و به هدف تون نرسید
جمعه 7 تیر 1392 01:20 بعد از ظهر
یعنی برای تدریس کردن تغییر رشته دادن خوب نیست؟؟! آخه من دارم تغییر رشته میدم ولی یکی از اهدافم تدریس کردن هست
پاسخ محمد هادی شجاری : قطعا برای تدریس کردن رشته ی خوبی نیست.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر